Výzkumná činnost oddělení společenských věd

Pracovníci oddělení společenských věd Muzea Komenského v Přerově pracují nebo se podílejí na různých interních a externích výzkumných úkolech, zařazených do každoročně aktualizovaných plánů práce. Řada pracovníků se výzkumu některých témat věnuje dlouhodobě, zpravidla od počátku svého působení v muzeu. Témata výzkumů, v souladu s rozdělením oddělení na jednotlivá specializovaná pracoviště, se týkají archeologie, dějin školství a regionální historie.

Výstupy z výzkumných úkolů jsou velmi rozmanité: odborné a populárně-naučné publikace, příspěvky na konferencích a ve sbornících k nim, články v odborných časopisech, články v populárně-naučných periodikách, články v regionálním tisku, přednášky, výstavy. Úplný výčet výzkumných úkolů i jejich výstupů je k dispozici v jednotlivých výročních zprávách muzea.

Probíhající jednotlivé výzkumné úkoly, na kterých se často podílí více pracovníků oddělení, lze rozdělit do šesti základních tematických okruhů:

Archeologie Přerovska
(A. Drechsler, Z. Schenk)

Dějiny města Přerova a regionu Přerovsko
(Š. Krákorová, K. Lukeš, L. Maloň, P. Sehnálek, M. Straková)

Dějiny českého školství s přihlédnutím k regionu Přerovsko
(J. Klímová, M. Konířová, H. Kovářová, L. Vyňuchal)

Jednota bratrská, Komenský a komeniologie
(H. Kovářová)

Vývoj učebních pomůcek
(J. Klímová, M. Konířová, L. Vyňuchal)

Výzkum sbírkových předmětů MKP za účelem sbírkové evidence a prezentace