29. 6. 2023

Švédové na Přerovsku

Zveme vás na vernisáž výstavy, která představí současné poznatky o fungování švédského vojenského tábora ve světle archeologických a historických pramenů.

Třicetiletá válka, konflikt odehrávající se postupně ve všech částech Evropy, zasáhl zdejší region nejvýrazněji až v závěru války, kdy zde operovala švédská armáda vedená generálem Lennartem Torstensonem. V letech 1642 a 1643 byla postupně dobyta významná strategická místa na střední Moravě. V dolním Pobečví pak Švédové obsadili Přerov, Hranice, Lipník a několik týdnů rovněž obléhali hrad Helfštýn a právě v létě roku 2023 uplyne 380 let od nedobytí hradu Helfštýna. 

Výstava přiblíží divákům život ve vojenském polním táboře, který byl vybudován v Horní Moštěnici (lokalita zvaná Švédské šance) se všemi aspekty, které známe z dobových historických pramenů.  Součástí výstavy budou ukázky originálních kovových předmětů (výzbroje a výstroje, ztrátových mincí) zachráněných v rámci projektu Preventivní archeologie a zásluhou dlouholeté činnosti archeologů a jejich spolupracovníků z přerovského regionu.

Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 29. 6. 2023 od 17.00 hodin ve Slavnostní síni města Přerova (Horní náměstí 1, Přerov). Vstupné zdarma. 

Výstavu můžete zhlédnout až do 29. 10. 2023.
Vstupné 60/30 Kč.

Kurátor výstavy: Mgr. Zdeněk Schenk, PhD. 
ve spolupráci s Mgr. Petrem Žákovským, PhD.