30. 7. - 31. 10. 2021

Mezi mraky: 110 let přerovského letectví. Generál Janoušek a další…

Vážení příznivci Muzea Komenského v Přerově,

zveme vás na unikátní výstavu, která připomene zásadní etapy více než stoleté historie přerovského letectví: od vzletu prvního letounu z přerovského letiště až po dobu nedávno minulou. Zároveň výstava vzdá hold jednomu z nejvýznamnějších přerovských rodáků: armádnímu generálovi Karlovi Janouškovi, jehož 50. výročí úmrtí si budeme na podzim připomínat. 

Návštěvníci budou moci spatřit celou řadu historických fotografií, ale i trojrozměrných artefaktů, které sloužily jako součást letecké výzbroje a výstroje a také některé součásti skutečných letadel, pocházejících zejména z v regionu havarovaných strojů. Návštěvníci na výstavě naleznou i takové zajímavosti, jako např. originální vystřelovací sedačku či přídavnou nádrž z letounu L-29 Delfín, výškový anti-G oblek a helmu pilota proudového stíhacího letounu aj.

Významnou součást výstavy představuje kolekce více než sedmi desítek kusů plastikových modelů letadel, jejichž předlohy brázdily přerovské nebe, sestavených zručnými modeláři jak ze zájmových modelářských klubů tak i jednotlivců, věnujících se této zájmové činnosti na vysoké technické úrovni. Nejvíce modelů (přes čtyři desítky) zapůjčují členové tovačovského („Plastic People o Tovačov“) a olomouckého klubu plastikových modelářů, prostřednictvím známého tovačovského malíře „boxartů“ (kreseb na obalech stavebnic modelů) Zdeňka Macháčka a modeláře Ing. Mojmíra Skopalíka. Kolekci resinových modelů převážně moderních letounů dodala kutnohorská firma  HpH models. Další zmenšeniny sktečných strojů  pak zapůjčili přerovští modeláři Ing. Jiří Hadwiger, Petr „Hind“ Kanovský a Radek Zbořil.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Kurátoři výstavy:
Mgr. Aleš Drechsler, Mgr. Petr Sehnálek