1. 3. – 29. 5. 2022

Čtvero ročních období - JARO

Muzeum Komenského v Přerově představuje další školní obrazy ze svých sbírek, tentokrát k tématu ročních dob.

Od 1. 3.  do 29. 5. 2022 si na chodbě v druhém patře přerovského zámku můžete prohlédnout obrazy k jarnímu obbodbí.

Nejstarší vystavené obrazy vznikly v osmdesátých letech 19. století a byly přejaty z německé produkce. První české obrazy k ročním dobám vytvořil počátkem 20. století malíř Richard Lauda, nepodařilo se však vydat celý soubor. Z první poloviny století prezentujeme zajímavá díla Josefa Lady, Štěpána Andrýska a Františka Daňka-Sedláčka. Pak následují obrazy ročních dob, které si pamatujeme ze školy my sami: z 50. let od Milady Marešové, z pozdější doby od Jiřího Mádla (1972) a Daniely Hahnové-Benešové (1982). Můžete si prohlédnout i současnou produkci těchto prvoučných obrazů z nakladatelství Alter, Scientia a NovaDida.

Mgr. Jarmila Klímová, kurátorka výstavy.

vzacne-skolni-obrazy-4

Pro zájemce o problematiku školních obrazů je také v nabídce IV. díl publikace Vzácné školní obrazy – Čtyři roční doby. Publikace představuje sbírku historických školních obrazů ze sbírek NPMK. Obrazové cykly představující čtyři roční období, pohled na měnící se přírodu i rozličné lidské činnosti. Cena: 150 Kč.

Jako upomínku na výstavu si na pokladně zámku můžete také zakoupit pohlednici s motivem školních obrazů od Huga Kemptera - Při potoku (zima a jaro) z 90. lét 19. století. Cena 10 Kč.