Vánoční překvapení

Dne 21. 12. 2021 pracovníci Muzea Komenského v Přerově převzali zásilku, jejíž obsah je velice mile překvapil. Uvnitř se skrývala ručně vyřezávaná figurka berana od řezbáře Bedřicha Zbořila. Pan zbořil je autorem betléma z lipového dřeva, který můžete až do 9. 1. 2022 vidět na výstavě Vánoce na zámku.

Detailně propracovaný betlém vznikl na objednávku přerovského muzea v letech 1997–2009. Až do včerejšího dne bylo figur celkem 129, dosud nejnovější postavy kuchaře a flašinetáře pak přibyly v roce 2017. Mezi figurami najdete nejen tradiční postavy ztvárňujících betlémský příběh, ale i postavy znázorňující řadu dnes již zapomenutých řemesel i výjevy ze všedního života venkovanů.

Ode dnešního dne je tedy betlém opět o něco bohatší - sto třicátá figura byla hned druhý den ráno přidána mezi ostatní, a návštěvníci ji tedy mohou spatřit při návštěvě výstavy. Jak se celá událost odehrála, a jak to beranovi mezi ostatními figurami sluší, můžete zjistit ZDE.

Děkujeme panu Zbořilovi za krásné vánoční překvapení. Jsme z figurky nadšení a věříme, že návštěvníkům se bude líbit také.

Uvnitř balíčku byl také krásný odpis přímo od autora:

Minulý týden jsem obdržel od pana Bujnocha (pozn.: bývalý zaměstnanec MKP) odkaz na článek v Přerovském deníku, který se týká betlému. Byl jsem mile potěšen a to tak, že bych Vám chtěl poděkovat za péči, kterou betlému věnujete. O tom jsem se přesvědčil při mé poslední návštěvě. Na základě těchto dojmů jsem se rozhodl darovat vám sto třicátou figurku, a to berana.
Doufám, že se Vám bude hodit a dělat lidem radost.

Bedřich Zbořil