Mezi mraky: 110 let přerovského letectví. Generál Karel Janoušek a další…

Vážení příznivci Muzea Komenského v Přerově,

chtěli bychom vás srdečně pozvat na slavnostní zahájení výstavy Mezi mraky: 110 let přerovského letectví. Generál Janoušek a další…

Vernisáž proběhne 29. 7. 2021 od 17.00 hodin ve Slavnostní síni města Přerova na přerovském zámku.

Vstup na vernisáž je zdarma.

Výstava připomene zásadní etapy více než stoleté historie přerovského letectví: od vzletu prvního letounu z přerovského letiště až po dobu nedávno minulou. Zároveň výstava vzdá hold jednomu z nejvýznamnějších přerovských rodáků: armádnímu generálovi Karlovi Janouškovi, jehož 50. výročí úmrtí si budeme na podzim připomínat. 

Návštěvníci budou moci spatřit celou řadu historických fotografií, ale i trojrozměrných artefaktů, které sloužily jako součást letecké výzbroje a výstroje a také některé součásti skutečných letadel, pocházejících zejména z v regionu havarovaných strojů. Návštěvníci na výstavě naleznou i takové zajímavosti, jako např. originální vystřelovací sedačku či přídavnou nádrž z letounu L-29 Delfín, výškový anti-G oblek a helmu pilota proudového stíhacího letounu aj.

Významnou součást výstavy představuje kolekce více než sedmi desítek kusů plastikových modelů letadel, jejichž předlohy brázdily přerovské nebe, sestavených zručnými modeláři jak ze zájmových modelářských klubů tak i jednotlivců, věnujících se této zájmové činnosti na vysoké technické úrovni. Nejvíce modelů (přes čtyři desítky) zapůjčují členové tovačovského („Plastic People o Tovačov“) a olomouckého klubu plastikových modelářů, prostřednictvím známého tovačovského malíře „boxartů“ (kreseb na obalech stavebnic modelů) Zdeňka Macháčka a modeláře Ing. Mojmíra Skopalíka. Kolekci resinových modelů převážně moderních letounů dodala kutnohorská firma  HpH models. Další zmenšeniny sktečných strojů  pak zapůjčili přerovští modeláři Ing. Jiří Hadwiger, Petr „Hind“ Kanovský, Jan Landsinger a Radek Zbořil.

 Těšíme se na vaši návštěvu.

Více informací o výstavě:
Mgr. Aleš Drechsler, Mgr. Petr Sehnálek

Další informace:

Prosíme všechny návštěvníky, aby v průběhu akce dodržovali platná hygienická opatření. ZDROJ

INFORMACE O POŘIZOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ, OBRAZOVÝCH A ZVUKOVÝCH ZÁZNAMŮ Z AKCÍ
V rámci akce "Vernisáž výstavy Mezi mraky: 110 let přerovského letectví. Generál Janoušek a další..." pořádané Muzeem Komenského v Přerově, p.o., budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Muzeum Komenského v Přerově, p.o., nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.