21. 4. – 1. 10. 2023

Co je to za písmenko: české slabikáře, jejich vývoj a užití 1547-1989

srdečně vás zveme na výstavu nazvanou Co je to za písmenko: české slabikáře, jejich vývoj a užití 1547-1989.

Jan Blahoslav kromě řady dalších činností byl velmi aktivním podporovatelem vzdělání v jednotě bratrské. I proto mu bývá někdy připisováno autorství nejstaršího dochovaného českého slabikáře, který vyšel v Prostějově roku 1547. U  příležitosti jeho jubilea muzeum připravilo výstavu své unikátní sbírky českých slabikářů a dalších pomůcek pro výuku čtení. Na ní se návštěvníci budou moci seznámit s vývojem této svébytné vyučovací pomůcky a zároveň zavzpomínat na vlastní školní léta.

Výstavou těchto učebnic bude zároveň připomenuto 135. výročí založení Slaměníkova Musea Komenského (1888), jehož součástí učebnice od počátku byly. Vystaveny budou slabikáře a další sbírkové předměty ze sbírky Muzea Komenského v Přerově.

Výstava bude ke zhlédnutí od 21. 4. do 1. 10. 2023 v prostoru Velkého výstavního sálu v II. patře přerovského zámku.
Slavnostní otevření výstavy proběhne ve čtvrtek 20. 4. od 17.00 hodin ve Slavnostní síni města Přerova (Horní náměstí 1, přerovský zámek).

Těšíme se na vaši návštěvu.