5. 12. – 7. 1. 2024

Vánoce na zámku

Také letos se můžete v Muzeu Komenského v Přerově těšit na tradiční výstavu Vánoce na zámku, tentokrát doplněnou o ukázku historického sportovního náčiní a zimního oblečení.

Od 5. prosince 2023 do 7. ledna 2024 návštěvníci mohou opět spatřit svátečně nazdobené lidové interiéry, které budou doplněné o dobové sportovní náčiní a kolekci zimního oblečení. Dětské návštěvníky jistě zaujmou historické sáňky, lyže či brusle, na kterých venku dováděli jejich praprarodiče.

Na vánoční výstavě ale nebude chybět ani tradiční tzv. Zbořilův betlém, který získal název po svém tvůrci, řezbáři Bedřichu Zbořilovi z Černých Bud u Sázavy. Betlém byl vytvořen na objednávku přerovského muzea v letech 1997 – 2021 a tvoří jej 130 figur 30 cm vysokých, vyřezávaných z lipového dřeva. Při tvorbě přerovského betlému Bedřich Zbořil nezůstal pouze u tradičních figur ztvárňujících betlémský příběh, ale vyřezal postavy znázorňující řadu dnes již zapomenutých řemesel i výjevy ze všedního života venkovanů.  

Výstava také návštěvníkům tradičně nabídne možnost pokochat se krásou a originalitou pravých českých skleněných vánočních ozdob z opavského výrobního družstva Slezská tvorba. V rámci doprovodného programu bude pro školy probíhat edukační program, při kterém si malí návštěvníci budou moci vyzkoušet svou kreativitu a zručnost při vlastnoručním zdobení skleněných baněk.

Pro veřejnost je v prostorách přerovského zámku připravena výtvarná dílna v podobě malování skleněných baněk, a to o víkendu 9. a 10. prosince 2023 od 9.00 do 16.30 hodin.  

Slavnostní zahájení výstavy proběhne v neděli 3. 12. 2023 od 17.30 hodin.

                                                                                                                       

Šárka Krákorová Pajůrková