Věra Studená

Věra Studená Věra Studená je nejen výbornou drátenicí, ale především organizátorkou výstavy Dráteníkův rok a nejmenovanou mluvčí celé skupiny autorů. Myšlenka uspořádat drátenickou výstavu vznikla prý úplně náhodou - po jedné přehlídce řemesel ji oslovila ředitelka Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě, zda by nechtěla své drátenické umění představit v jejich muzeu.

Sama si ovšem na celou výstavu netroufala. Proto navrhla, že se pokusí oslovit další dráteníky, kteří by se na výstavě podíleli. To se jí podařilo a první úspěšné představení Dráteníkova roku proběhla roku 2011. Skupina drátenic a dráteníků si navíc si celá skupina "sedla" nejen řemeslně, ale také lidsky a jsou tedy nejen kolegové, ale i přátelé.

Pokud jde o její vlastní drátenické umění, je samoukem, Často se inspiruje technikami původem z jiných ruční prací, kterým se v průběhu života věnovala (například pletení, háčkování, drhání a zejména pak paličkování). Ve své dílně vytváří drátované šperky, nejrůznější lidské i zvířecí figury, oplétá kameninové i skleněné nádoby, talíře nebo stínidla lamp. Svůj cit pro detail uplatňuje při výrobě drátovaných kraslic. Nejčastěji jde o kraslice slepičí, ale dokáže odrátovat i vejce krůtí nebo pštrosí. S oblibou kombinuje drát s korálky, sklem a dalšími materiály. Její specialitou jsou drátěné klobouky, které na první pohled vypadají velmi křehce, ale ve skutečnosti jsou pevné a i poměrně těžké.

Věra Studená je také aktivní lektorkou a propagátorkou drátenictví v celé České republice a její umění proniklo až do Francie, kde opakovaně vedla kurzy základů drátování pro české krajany žijící ve Francii, i pro místní obyvatele oblasti francouzské Provence.

Do roku 2018 byla členkou Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků, kde jí byl udělen cechovní mistrovský titul. Dnes úzce spolupracuje se spolkem Dráteník. Za své umění v oboru drátování, kterému se věnuje již od roku 2004, získala v loňském roce titul Mistr rukodělné výroby Kraje Vysočina.

FB profil Věry Studené