90 let moderní optiky

Devadesátiletá legenda aneb jubileum optického průmyslu v Přerově.

Rok 2023 je ve znamení významného výročí nejen v dějinách města Přerova, ale i v dějinách domácího průmyslu vůbec. Uplynulo totiž 90 let od založení firmy Optikotechna, jednoho z prvních závodů optického průmyslu v tehdejším Československu. Po roce 1945 pak byl podnik rozšířen přidáním poboček a přejmenován na Meopta, a proslul nejen výrobou fotoaparátů či promítacích přístrojů, ale navíc se stal ústředním podnikem domácího optického průmyslu.    

Výstava Muzea Komenského v Přerově ve spolupráci se současnou firmou Meopta seznámí širokou návštěvnickou veřejnost s bohatou a úspěšnou výrobní produkcí a také významem podniku pro místní i celostátní hospodářství či neznámými kapitolami z dějin, a samozřejmě přiblíží i nejaktuálnější současnost firmy.

Můžete se těšit na ukázky z bohaté produkce – např. celou vývojovou řadu legendární zrcadlovky Flexaret, zvětšovací přístroje, promítací techniku, civilní i vojenské pozorovací přístroje, ale i nejrůznější propagační a reklamní předměty spojené s činností podniku za období posledních 90 let. Chcete-li si odpočinout od přetlaku digitální doby, přijďte na chvíli do doby analogové připomenout si krásu výrobků jemné mechaniky a optiky či se  dozvědět něco z historie optického průmyslu anebo si jen připomenout resp. objevit, jak vypadal Přerov před tři čtvrtě a půlstoletím.

Výstavu můžete shlédnout od 25. 7. do 15. 10. 2023 v prostorách kruhového sálu a předsálí ve 2. patře přerovského zámku.
Vstupné 40/20 Kč

 kurátor výstavy: Mgr. Petr Sehnálek