9. 11. 2022

Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství XI.

Městská knihovna v Přerově a Muzeum Komenského v Přerově zvou na 11. ročník odborného semináře pro pracovníky knihoven, pedagogické pracovníky a studenty na téma Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství.

Témata semináře:

Literární krajina v současné české autorské pohádce
Mgr. Martina Salhiová, Ph.D.

Současné pohádky jsou označovány spíše termínem pohádkový příběh, který se nejčastěji vymezuje pomocí pěti základních rysů. Mezi ně patří: odraz společenské reality, vymizení osudovosti a mysticismu folklorní pohádky, narušení tradiční syžetové výstavby užíváním snových, asociativních a nonsensových postupů, zvýraznění individuálního vypravěčského stylu a důraz na estetickou a zábavní funkci. Dalšími znaky jsou: výrazný akcent na postavu, její psychologizace a zvýrazněný časoprostor, který je představen na práci s literární krajinou v dílech Pavla Šruta.

Pohádka je svět, kde pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí
Mgr. Daniela Krolupperová

Vyprávění o tom, proč a jak vznikají pohádky a příběhy. Příspěvek představuje průřez rozsáhlou tvorbou české spisovatelky, překladatelky a tlumočnice - od první populárně naučné dětské knihy až k titulům vydaným v posledních měsících. Autorčin široký záběr pojímá pohádky dračí, botanicko-hmyzí nebo školní, ale také detektivní a dobrodružné příběhy, zimní čtení nebo psí knížky. Nevyhýbá se ani tematice výchovy, sebedůvěry či šikany. Zmiňuje rovněž důležitost pohádkových postav a předmětů vstupujících do běžného života a nabádajících dětského příjemce k zamyšlení.

Vodník v české autorské pohádce
Mgr. Andrea Balharová, Ph.D.

Příspěvek se zaměřuje na pojetí postavy vodníka v současné české autorské pohádce. V úvodu se věnuje vztahu mezi folklorní pohádkou, jíž bývá zmiňovaná postava součástí, a pohádkou autorskou. Dále seznamuje s pověrečnou postavou vodníka, jak bývá tradičně zobrazována ve folkloru. Následuje přehled českých tvůrců, v jejichž autorských pohádkových textech adresovaných dětem se objevuje postava vodníka, a konečně se blíže zaměřuje na tři konkrétní, novější tituly (Deník vodnice Puškvory Ivony Březinové, Rybáři a hastrmani Miloše Kratochvíla a Ježibaba na koloběžce od Jiřího Kahouna).

Více informací k registraci najdete na webových stránkách knihovny zde.
Pozvánka ke stažení zde.
Program ke stažení zde.