Komenský bude mít vlastní operu

Jan Amos Komenský, jehož jméno nese naše muzeum, se dočká dalšího uměleckého zpracování svého života. Tentokrát půjde o operu, která byla vytvořena na objednávku Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Jejím autorem je známý hudební skladatel a držitel dvou Českých lvů Jan Jirásek, režisérem Tomáš Ondřej Pilař, autorem libreta Tomáš Jarkovský. Operu diriguje Jiří Štrunc. Starší podobu Komenského ztvární operní pěvec Jaromír Nosek. Pro Přerovany může být zajímavé i to, že se v opeře objeví nejen Komenský, ale také jeho první žena Magdalena, se kterou se oženil právě v Přerově v roce 1618.

Světová premiéra opery Komenský se uskuteční v Divadelní scéně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (Dům kultury Metropol) ve středu 6. prosince 2023 od 19.30 hodin. Je nám velikou ctí, že se této velkolepé akce zúčastní rovněž zástupce Muzea Komenského v Přerově. Druhá premiéra pak proběhne na stejném místě o den později, od 18.00 hodin.

Bližší informace naleznete na webových stránkách Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Komenský, Inscenace - Jihočeské divadlo (jihoceskedivadlo.cz)