Přerov v závěru existence Rakousko-Uherska

Tento výzkumný úkol části pracovníků oddělení společenských věd úzce souvisel a prolínal se s výzkumným úkolem pracoviště dějin školství Školství za první světové války. Podíleli se na něm tito pracovníci oddělení: Mgr. Jarmila Klímová (Přerovské školství v letech 1914–1918), Mgr. Marta Konířová (Žákovské knihovny přerovských obecných a měšťanských škol a jejich cenzura v době Rakouska-Uherska), Mgr. Kamil Lukeš, DiS. (Umění a řemesla v letech 1900–1914) a Mgr. Petr Sehnálek (Přerov na počátku první světové války). Jeho cílem bylo přiblížení vývoje přerovského školství a města samého v době konce existence Rakousko-Uherska, s důrazem na období první světovou válku.

Výsledky výzkumu byly použity při realizaci výstavního projektu Za císaře pána a jeho rodinu – Přerov na prahu první světové války. K ní byl rovněž vydán tištěný průvodce: Klímová, J. – Lukeš, K. – Sehnálek, P.: Za císaře pána. Přerov, Muzeum Komenského v Přerově 2014, 55 s. ISBN 978-80-87190-27-2.