Digitalizace sbírkových předmětů
Muzeum Komenského v Přerově se jako jedna z muzejních příspěvkových organizací Olomouckého kraje podílelo na přípravě Strategie digitalizace kulturního dědictví ve vlastnictví Olomouckého kraje pro období 2024–2030. Na základě této strategie došlo v Muzeu Komenského v Přerově ke zřízení digitalizačního pracoviště, které funguje od 1. července 2024 v rámci oddělení společenských věd. Sídlí v budově Horní náměstí 31. Pracovníkem digitalizace je Mgr. Miloš Pacek, na digitalizaci sbírkových předmětů se podílí také stávající muzejní fotografka (výstavní a programové oddělení) BcA. Iveta Juchelková. Digitalizační pracoviště bylo vybaveno moderní skenovací, fotografickou a výpočetní technikou, díky které dokáže ve vlastní režii digitalizovat velkou část sbírkových předmětů přerovského muzea. Do konce roku 2027 by se mělo jednat o necelých 14 500 ks sbírkových předmětů.
Digitalizační pracoviště má k dispozici velkoformátový bezkontaktní skener HD Apeiron/42 určený ke skenování plochých předmětů (obrazy, školní obrazy, plány, mapy, plakáty atd.) do rozměrů 106 x 152 cm. Ke skenování knih ze sbírkového fondu, do rozměru A2 (rozevřená kniha formátu A3), je určen planetární knižní skener Bookeye 5 V2 Archive. Posledním skenerem je stolní skener formátu A3 s prosvětlovací jednotkou, určený nejen ke skenování plochých předmětů (různé dokumenty, fotografie, pohlednice, grafické listy, mince), ale také k digitalizaci negativů a diapozitivů. Jedná se o Epson Expression 13000XL Pro. Pracoviště bude mít také vlastní fotoateliér, který umožní digitalizaci ostatních sbírkových předmětů.
Zmíněné vybavení digitalizačního pracoviště bylo pořízeno za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury: Národní plán obnovy – iniciativa Digitalizace kulturního a kreativního sektoru, výzva č. 0342/2024 – Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. Poskytnutá dotace dosáhla výše 3 014 000 Kč.
Digitalizované sbírkové předměty budou postupně, od prosince 2024, prezentovány veřejnosti prostřednictvím portálu eSbírky Národního muzea (https://www.esbirky.cz/).