Školství za první světové války

V letech 2012–2014 probíhal v rámci pracoviště dějin školství výzkum věnovaný problematice školství v období první světové války. Do výzkumu se zapojily Mgr. Jarmila Klímová (Přerovské školství v letech 1914–1918), Mgr. Marta Konířová (Žákovské knihovny přerovských obecných a měšťanských škol a jejich cenzura v době Rakouska-Uherska) a Mgr. Helena Kovářová (Velká válka a vesnické školy na příkladu Drahotušska), které se věnovaly dílčím oblastem tohoto tématu. Cílem výzkumu bylo probádat a popularizovat dosud uceleně nezpracovaná témata související se školstvím, první světovou válkou a regionem Přerovsko. Závěry ze svého výzkumu přednesly na konferenci Škola a Velká válka, která se v Muzeu Komenského v Přerově uskutečnila ve dnech 13. a 14. května 2014. Poznatky z výzkumů byly využity také při přípravě výstavy Za císaře pána a jeho rodinu – Přerov na prahu první světové války.

Zmíněná konference představila nejen problematiku školství na Přerovsku během Velké války, ale také česko-slovenské vztahy v oblasti školství, vývoj Zemského ústředního spolku jednot učitelských, válečné vzdělávání budoucích učitelů, dopad války na evangelické školství, obraz války ve školních kronikách, ale rovněž vývoj jednotlivých škol a osudy učitelských osobností. Mezi přednášejícími, 18 osob, byli zástupci vysokých škol (Bratislava, České Budějovice, Dubnica nad Váhom, Olomouc, Praha, Ústí nad Labem), muzeí (České Budějovice, Frýdek-Místek, Praha, Přerov), archivů (Děčín, Kroměříž, Mělník) i základních škol (Kladno).

V rámci tohoto výzkumného úkolu byla vydána (editor Mgr. Lubor Maloň) také kolektivní monografie všech účastníků konference: Škola a velká válka. Přerov, Muzeum Komenského v Přerově 2014, 182 s. ISBN 978-80-87190-31-9. Recenze publikace: Klímová, J. Škola a Velká válka. In: Střední Morava, roč. 21, 2015, č. 39, s. 147–150.

Pro studenty historického semináře Gymnázia Jakuba Škody v Přerově byla uspořádána přednáška Přerovské školství v letech Velké války a osudy gymnázia do roku 1918.

Program konference a celá publikace k nahlédnutí.