Entomologie

Přírodovědné sbírky, umístěné ve 2. patře přerovského zámku, jsou dokladem vysoké úrovně soukromé sběratelské činnosti v Přerově v 1. polovině 20. století. Forma instalace exponátů v dobových vitrínách i způsob třídění obsahu do typologických řad vypovídají věrně o úrovni tehdejšího muzejnictví.

Zakladatelem expozice Entomologie byl přerovský rodák, učitel a entomolog Ladislav Hudeček (1872-1941), který v roce 1927 zčásti věnoval a zčásti odprodal Městskému museu svou celoživotně budovanou sbírku. Expozice představuje vynikající průřez nejčetnější skupinou bezobratlých živočichů – hmyzu. Ve sbírce je shromážděno 22 433 jedinců z více než 9 000 druhů hmyzu z celého světa, kteří jsou umístěni v celkem 114 prosklených entomologických krabicích. Většina, 67 krabic,  je věnována domácím i cizokrajným motýlům, z nichž zaujmou nejvíce tropičtí s nádhernými barvami. U vystavených exponátů brouků jsou zastoupeny všechny čeledi. Cenné jsou vývojové cykly motýlů, od vajíčka až po dospělého jedince, včetně živné rostliny. Expozice je doplněna o bustu L. Hudečka z pálené hlíny od sochaře Josefa Bajáka.