20. 5. 2023

Hledání Blahoslavova rodného domu

Před sto lety, v roce 1923, byly oslavy 400. výročí Blahoslavova narození naplánovány na květen, a to zejména kvůli počasí. Ze stejného důvodu jsme si tento měsíc vybrali pro vyvrcholení oslav 500. výročí narození Jana Blahoslava i my. Podaří se nám zaplnit celé náměstí, jako kdysi? My doufáme, že ano!

Srdečně vás zveme na Zábavně-poučné odpoledne pro celou rodinu zakončené happeningem k 500. výročí narození Jana Blahoslava a 100. výročí odhalení pomníku od Františka Bílka s názvem "Hledání Blahoslavova rodného domu"které proběhne v sobotu 20. 5. 2023 na Horním náměstí v Přerově. Od 13.00 do 17.00 hodin si společně připomeneme život a dílo Jana Blahoslava, ale i jeho vztah k rodnému městu.

Všechny příchozí čeká bohatý program:
▪  Archeologická dílna: Jak vypadají „kosti obrů“ z Předmostí, o kterých Blahoslav psal?
▪  Výtvarná dílna: Jaké brýle nosil Jan Blahoslav v 16. století?
▪  Etnograficko-jazyková dílna: Co Blahoslav soudil o hanáckém nářečí?
▪  Výtvarná dílna: Výroba papírových svíček na narozeninový dort Jana Blahoslava.
▪  Knihtiskařská dílna: Revoluce v šíření informací – jak vznikaly knihy v 16. století?
▪  Mincovní dílna: Kdo mohl razit mince a proč?
 Výtvarná dílna: Jak se zdobily knihy v ivančické tiskárně jednoty bratrské?

…a mnoho dalšího!

Navíc potkáte samotného Jana Blahoslava – procházka s ním po stanovištích je plánována na 13.30, 14.30 a 15.30 hodin.

Další program:
▪  13.00–17.00 výstava výtvarných prací studentů GJB a SPgŠ Přerov
▪  14.00 vyhlášení výsledků literární soutěže „Úsloví neboli přísloví a vybrané myšlenky jsou pravými perlami duše“ (GJB a SPgŠ Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově a městem Přerov)
▪  15.30 koncert pěveckého sboru GJB a SPgŠ Přerov (kaple sv. Jiří)
▪  16.00 koncert pěveckého sboru Gymnázia Jana Blahoslava z Ivančic (kaple sv. Jiří)
▪  17.00 živý obraz „předávání narozeninového dortu oslavenci“ (ZUŠ B. Kozánka Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově)
▪  17.30 ekumenická pobožnost u pomníku

Těšíme se na Vás!!! ❤

Změna programu vyhrazena - v případě nepříznivého počasí akce proběhne v omezeném rozsahu.

Akci finančně podpořilo Statutární město Přerov. Na akci se podílí GJB a SPgŠ Přerov, ZUŠ B. Kozánka Přerov, Folklorní soubor Haná PřerovGymnázia Jana Blahoslava Ivančice, KIS Přerov, Studio Bez kliky a další. Děkujeme, že do toho jdete s námi!

V rámci akce z cyklu "Tvořivé středy v muzeu" pořádané Muzeem Komenského v Přerově, p.o., budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Muzeum Komenského v Přerově, p. o., nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.