Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství XIII.

Městská knihovna v Přerově a Muzeum Komenského v Přerově zvou knihovníky, pedagogy a studenty na 13. ročník semináře Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství. Seminář je realizován v rámci výkonu regionálních funkcí Olomouckého kraje zabezpečovaných Městskou knihovnou v Přerově a je spolufinancován z dotačních prostředků Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky – SKIP ČR a Ministerstva kultury České republiky.

Témata semináře:

Síla příběhu a krajina jako bytost: mezi humorem a vážností v díle Terryho Pratchetta
Mgr. Tereza Dědinová, Ph.D.

Hlavním zaměřením příspěvku je napětí mezi humorem a vážnými tématy ve fantasy světě Zeměplocha britského spisovatele Terryho Pratchetta. V první polovině je představen specifický svět Zeměplochy a jeho zákony, moc příběhu a hlavní skupiny postav, jejichž osobnosti autor rozvíjel v průběhu více než třiceti let – to vše s ohledem na prolínání komických prostředků a zásadních společenských a etických otázek, které více či méně přímo odkazují na dilemata života ve skutečném světě. Následující část příspěvku se věnuje sérii o dospívající čarodějce Toničce Bolavé a na jejím příkladu ukazuje, jak Pratchett zdůrazňuje bytostné spojení s přírodou a se svým okolím jako zdroj síly a životního smyslu.

Pět “P” publika fantasy – Jaké kvality od svého publika fantasy vyžaduje (a tím je rozvíjí)
Mgr. et Mgr. Hana Málková, Ph.D.

Fantasy bývá dodnes považována za brakový žánr a fantasy knihy hodnoceny jako jednoduché, oddechové čtivo. Jaké nároky ovšem skutečně četba fantasy vznáší na své čtenáře? Je čtenářský proces jiný v případě fantasy literatury? A jaké vlastnosti, vedle obligátní fantazie, může četba fantasy
pozitivně rozvíjet? Při zkoumání problematiky žánrového čtenářství se můžeme opřít jak o estetické teorie, tak o poznatky významných fantasy spisovatelů.

Morana a Veles pro 21. století – mýty a pověry Slovanů v současné fantasy
Mgr. Markéta Straková, Ph.D.

V současné fantasy literatuře není možné si nepovšimnout výrazného trendu – knih inspirovaných slovanskou mytologií a legendami, které aktuálně zažívají boom a jejichž počet neustále stoupá. Příspěvek mapuje současnou českou i světovou produkci, která s těmito motivy pracuje; převážně young adult, ale i knihy pro mladší čtenáře. Po nezbytném úvodu s mytologickými a archeologickými reáliemi našeho území, důležitými k proniknutí do problematiky, pak na vybraných příkladech rovněž zkoumá míru autentičnosti původních zdrojů, kreativní přístup tvůrců, oblibu a použití určitých motivů, ať už kvantitativně či kvalitativně, stejně jako v poslední době tolik oblíbené převyprávění mýtu z jiné perspektivy (tzv. retelling).

Více informací k registraci najdete na webových stránkách knihovny.
Pozvánka ke stažení zde.
Program ke stažení zde.