Umělecké kovářství

Svým rozsahem a náplní patří sbírka uměleckého kovářství uložená na Helfštýně ke světovým unikátům. Sbírka se každoročně rozšiřuje o desítky uměleckých prací. V roce 2021 čítá sbírka více než 1300 evidovaných předmětů.

Předměty ze sbírky uměleckého kovářství z expozice a depozitářů hradu Helfštýna vznikly z velké části přímo na hradě v rámci Kovářského fora a Hefaistonu. Ostatní byly dodány českými a zahraničními autory z jejich dílen. Některé byly do hradní sbírky darovány. A zlomek sbírky tvoří cílené nákupy v rámci systematické sbírkotvorné činnosti.

Předměty pocházejí z období od roku 1985 do současnosti. Základ sbírky byl položen při mezinárodních setkáních uměleckých kovářů Hefaiston, které Muzeum pořádá od roku 1982. První předměty získalo Muzeum

Komenského v roce 1985. Další umělecké díla pochází z darů jejich autorů anebo je Muzeum zakoupilo.

Jedná se o umělecké  předměty vytvořené převážně klasickými, ale i jinými současnými kovářskými technikami   ( vypalováním, vyřezáváním plamenem, svařováním...). Předměty jsou ze železa, nerezové oceli, mědi či jiných kovů. Někdy byl jako doplňkový materiál použit kámen, dřevo, sklo atd. Většinou se jedná o volné plastiky, na nichž lze pozorovat neomezenost řemeslných možností, uměleckou invenci a značnou míru nápaditosti. Někdy jsou to okenní a dveřní mříže, zábradlí, vyvedené v klasickém ornamentálním tvarosloví či zcela originálními způsoby s vloženými figurami atp. Sbírka obsahuje také předměty užitého umění (např. krbové nářadí, kliky, věšáky). V roce 2011 čítá sbírka více než 1100 evidovaných předmětů.

Sbírky uměleckého kovářství spravuje Muzeum Komenského v Přerově, p. o. Současným správcem sbírky je Bc. Jan Lauro.