Oologie

Vedle oologických sbírek Národního muzea a Moravského zemského muzea zřejmě nejrozsáhlejší sbírka ptačích vajec v České republice.

Oologická sbírka pochází převážně z území České republiky, a to od volně hnízdících ptáků; jen malá část od ptáků chovaných v zoologických zahradách. Menší kolekce vajec ze zahraničí byla získána při expedici na Island (sběry Z. Klůze). K 1.1.2021 obsahuje sbírka 12 793 sbírkových předmětů. 

Vejce byla sbírána při výzkumech pracovníky muzea do roku 1990, v současné době představují přírůstky prakticky pouze záchranné sběry. Koupí byly získány sbírky F. Hejla (1970), Ing. Stružky (Zoo Lešná, 1976), Z. Klůze (1980), J. Toufara (1983) a E. Pohleho (1984). V roce 1981 darovala muzeu svou sbírku Střední lesnická škola Hranice. Řada vajec byla získána od členů MOS jako snůšky opuštěné, případně šlo o nevylíhlá vejce významných druhů ptáků.

Výjimečná je kolekce ptačích snůšek z Islandu, stejně jako nejpočetnější kolekce vajec racka chechtavého s mnoha typy zbarvení i velikosti.

V současné době stále spolupracujeme s poměrně rozsáhlou sítí spolupracovníků - členů MOS, kteří se podílejí na zmíněných záchranných sběrech.

Oologická sbírka je uložena v budově Ornitologické stanice.

Sbírku spravuje RNDr. Josef Chytil, PhD. (Ornitologická stanice).